Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  Ã–VRIGT / Diverse / Bordssurtout 17155155



*

nr 1715 5155


Bordssurtout

3 delar, Nysilver, glasflaskor + jardiniere, Tidigt 1900-tal. Längd: 15-25, höjd: 9-23 cm


Utrop:

800 kr

Såld:

600 kr

Sista tid för bud online:

måndag 4 augusti 2025
kl 20:11:54


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
1/8 10:42:01 1      300 kr
1/8 14:07:54 2      350 kr
3/8 14:11:12 3      450 kr
4/8 09:40:27 4      450 kr
4/8 09:40:27 3      450 kr (Budbetjänt)
4/8 09:40:31 4      500 kr
4/8 14:03:21 1      Vinnande bud


Läs om budbetjänten
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: blomkruka bordssurtout glasflaskor jardiniere kruka kryddställ nysilver pläter sekelskifte tidigt 1900-tal
  • 8020 Bestick
    55 st, Gense, 1950-tal, 29 gafflar, 14 knivar, 12 ..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 20:40
  • 7020 Blomkonsoler
    9 st, Smide, 1930-40-tal. Höjd: 13-29 cm
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 20:23
  • 7210 Hängen
    3 st, modell äldre, bland annat silver. Höjd: 3-7 cm
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 19:36




Ladda ner broschyr